INFOLINIA Zostaw zgłoszenie Opłata jak za połączenie lokalne
Do pobrania

Jak napisać wniosek o restrukturyzację kredytu

 

Jak napisać wniosek o restrukturyzację kredytu?

W czasach, kiedy dobra konsumpcyjne są na wyciągnięcie ręki zaciąganie kredytów lub pożyczek stało się w zasadzie czymś naturalnym. Jest zrozumiałym, bowiem, że nie zawsze jesteśmy w stanie wyłożyć jednorazowo większą sumę pieniędzy na zakup danej rzeczy np. kupno mieszkania.

Problem pojawia się jednak wtedy, gdy nasza sytuacja finansowa nie jest tak dobra jak w momencie podpisywania przez nas umowy kredytowej. Przeniesienie na inne stanowisko w pracy, które jest mniej opłacalne, utrata pracy lub choroba może dotknąć każdego z nas. Co zrobić w sytuacji, kiedy nie jesteśmy w stanie płacić rat kredytowych w dotychczasowej wysokości? Czy jesteśmy „skazani” na windykację i komornika?

Niekoniecznie, po prawej stronie witryny, w rubryce >> Pliki do pobrania znajdziesz przykładowy wniosek o restrukturyzację kredytu. Dzięki niemu masz szansę podjąć negocjację z bankiem i przetrwać swój trudny okres finansowy.

Oprócz tego z myślą o naszych użytkownikach w dalszej części artykułu przygotowaliśmy praktyczny poradnik, dzięki, któremu dowiesz się jak przygotować wniosek, na co szczególnie zwracać uwagę i jak skutecznie prowadzić rozmowy z bankiem. Zapraszamy serdecznie do lektury.

Komentarz do „wniosek o restrukturyzację kredytu”.

1. Adres banku

Nasze pismo kierujemy na adres głównej siedziby danego banku. Jeżeli mamy wątpliwości, które dane są właściwe powinniśmy to zweryfikować przez sprawdzenie strony internetowej lub kontakt telefoniczny z doradcą.

W przypadku restrukturyzacji kredytu istotną rolę odgrywa czas. Wysłanie pisma na błędny adres może doprowadzić do przewlekłości postępowania i niezałatwienia naszej sprawy w terminie dla nas dogodnym.

 

2. Nasze dane i oznaczenie umowy

Rzecz wydawać by się mogło prozaiczna, ale ułatwia pracownikowi banku pracę i przyśpiesza proces decyzyjny w naszej sprawie. Dlatego też w sposób przejrzysty wskazujemy nasze dane osobowe/numer umowy kredytowej/datę zawarcia umowy kredytowej.

 

3. Postulaty wniosku

Generalnie restrukturyzacja może się oprzeć na takich postulatach jak:
- obniżenie wysokości spłacanych rat
- zawieszenie spłaty zobowiązania (przeważnie jest to możliwe na okres od 1do 6 miesięcy)
- zwrot zapłaconego a niewykorzystanego ubezpieczenia/rezygnacja z ubezpieczenia (w tym przypadku musimy się jednak liczyć z tym, że bank może zażądać dodatkowego zabezpieczenia z naszej strony np. dołączenia jeszcze jednej osoby do umowy kredytu jako poręczyciela)
- zawieszenie postępowania windykacyjnego/egzekucyjnego (w przypadku, jeśli sprawa trafiła już do działu windykacji albo do komornika).

 

4. Uzasadnienie wniosku

W tej części pisma uzasadniamy postulaty naszego wniosku, przedstawiamy naszą sytuację finansową i wskazujemy ewentualne dowody na poparcie naszych twierdzeń.

Np. Nie radzimy sobie ze spłatą naszego zobowiązania. W pracy zostaliśmy przeniesieni na inne stanowisko i zostały nam obniżone zarobki (załączamy do wniosku aktualne zaświadczenie o naszym wynagrodzeniu). Dodatkowo nasze dziecko miało wypadek w szkole i przebywało przez dłuższy czas w szpitalu, z tego tytułu ponieśliśmy znaczne koszty leczenia, lekarstw i późniejszej rehabilitacji (jako dowód może nam posłużyć karta chorobowa, rachunki za wykupione leków i faktury za specjalistyczne konsultacje medyczne).

 

5. Adres do korespondencji i podpis

Wniosek podpisujemy, wskazujemy nasz adres do korespondencji i wysyłamy (najlepiej listem poleconym, aby mieć pisemne potwierdzenie nadania, jest to pomocne na wypadek późniejszych działań windykacyjnych banku gdyby nie doszło do zawarcia ugody).

 

6. Informacje dodatkowe

Przed sporządzeniem wniosku dobrze jest znaleźć naszą umowę kredytową i sprawdzić ewentualne warunki, na jakich może być przeprowadzona restrukturyzacja (przeważanie banki w umowie dają tylko możliwość zawieszenia okresu spłaty tzw. wakacje kredytowe).

Czytając umowę znajdziemy również informację na temat konsekwencji nie spłacania rat kredytowych w terminie (w takich okolicznościach musimy się liczyć z możliwością naliczanych dodatkowych opłat np. odsetki karne/opłaty windykacyjne itd.).

Pomimo tych niedogodności rozmawiać z bankiem zawsze się opłaca. Dobra wola z naszej strony działa zawsze na naszą korzyść. Natomiast pozostawienie sytuacji samej sobie w przeważającej liczbie przypadków kończy się wypowiedzeniem umowy kredytu i egzekucją komorniczą a w takich warunkach o restrukturyzację kredytu jest już naprawdę ciężko.

Tagi
wniosek o restrukturyzację kredytu kredyt scoring zdolność kredytowa bik wniosek wzór kredyty
Wszelkie prawa zastrzeżone Cashcrown.pl Sp. Z o. o.