INFOLINIA 509 431 978 Opłata jak za połączenie lokalne
Do pobrania

wniosek o zmniejszenie rat kredytu

Jak napisać wniosek o zmniejszenie rat kredytu?

 

Spłacanie rat kredytu stanowi nie lada wyzwanie dla każdej osoby, która zaciągnęła tego typu zobowiązanie. Szczególnie w czasie, gdy mamy do czynienia ze wzrostem kosztów utrzymania coraz trudniej odłożyć odpowiednią kwotę na kolejną ratę.

W poniższym artykule podpowiadamy jak stworzyć wniosek o zmniejszenie rat kredytu (po prawej stronie witryny, w rubryce >> Pliki do pobrania znajdziesz przykładowy wniosek) i w jaki sposób go właściwie uzasadnić.

Komentarz do „Wniosek o zmniejszenie rat kredytu”

 

1. Adres banku

Najlepiej, jeżeli pismo zaadresowane jest na adres centrali banku (chyba, że ich adres do korespondencji jest inny).

Drugą kwestią jest sytuacja, kiedy nasz kredyt znajduje się już na etapie windykacji. W takich okolicznościach warto sprawdzić czy przypadkiem dział windykacji danego banku nie znajduje się w innym mieście niż główna siedziba. Źródłem informacji może być strona internetowa banku lub infolinia biura obsługi klienta.
Błędne dane mogą znacznie wydłużyć czas oczekiwania na decyzję.

 

2. Nasze dane i numer umowy

Wskazujemy nasz aktualny adres korespondencyjny i umieszczamy informację o numerze naszej umowy kredytowej.

 

3. Główna treść wniosku- uzasadnienie

Jest to zasadnicza część naszego wniosku, w której powinien się znaleźć opis naszej sytuacji finansowej i przyczyny, przez, które nie jesteśmy w stanie spłacać rat kredytowych w dotychczasowej wysokości.

Na potwierdzenie naszych twierdzeń możemy dołączyć:
- rachunki za lekarstwa
- zaświadczenie o zmniejszonych zarobkach
- zaświadczenie o statusie osoby bezrobotnej
- odcinek z wypłaty emerytury/renty
Itp.

Jednym słowem wszystko to, co potwierdza naszą gorszą kondycję finansową a przez to niemożność płacenia wysokich rat kredytu

Uwaga. Może wyda się to paradoksalne, ale zmniejszenie wysokości spłacanych rat kredytu jest dla banku korzystne. Dlaczego? Jeżeli bank przychyli się do naszego wniosku to oczywiście rata będzie mniejsza, ale ostatecznie wydłuży się czas spłaty naszego kredytu a przez to większe będą jego całkowite koszty. Ten aspekt również należy brać pod uwagę, jeżeli zastanawiamy się złożyć wniosek o zmniejszenie rat kredytu.

 

4. Podpis i wysyłka

Nasz wniosek własnoręcznie podpisujemy i wysyłamy listem poleconym. Dla porządku w dokumentach warto jeden egzemplarz wniosku wydrukować dla siebie i dołączyć do niego potwierdzenie nadania.

Tagi
kredyty kredyt wniosek o zmniejszenie rat kredytu scoring raty wniosek restrukturyzacja prawo bankowe wzór
Wszelkie prawa zastrzeżone Cashcrown.pl Sp. Z o. o.