INFOLINIA Zostaw zgłoszenie Opłata jak za połączenie lokalne
Do pobrania

Jak napisać wniosek o umorzenie postępowania w sprawie o posiadanie narkotyków

 

Jak napisać wniosek o umorzenie postępowania w sprawie o posiadanie narkotyków?

W dobie nowoczesnych technologii i społecznych przemian pisanie prawa nie jest łatwym zadaniem. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy prawo pisane „nie nadąża” za rzeczywistością. W Polsce od wielu już lat funkcjonuje „Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii” i zgodnie z art.62, „Kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Pomijając moralne i zdrowotne skutki zażywania narkotyków nie możemy zamykać oczu na stan faktyczny. W naszym kraju dostęp do tzw. „miękkich” narkotyków nie stanowi większego problemu a ściganie „amatorów buszka” niekiedy mija się po prostu z celem. Jeżeli i my zostaniemy zatrzymani przez funkcjonariuszów Policji za posiadanie niewielkiej ilości narkotyków to dobrze znać swoje prawa. Jednym z dobrych rozwiązań w takiej sytuacji jest sporządzenie wniosku o umorzenie postępowania.

Jego wzór znajdziesz po prawej stronie witryny w rubryce >> Pliki do pobrania.  Poniżej wniosku dołączamy jeszcze praktyczny komentarz, który z pewnością ułatwi Ci samodzielne sporządzenie pisma.

Komentarz do „Wniosek o umorzenie postępowania”

 

1. Gdzie składamy wniosek o umorzenie postępowania?

Wniosek winien trafić do Prokuratury, która prowadzi naszą sprawę.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że jest to możliwe od momentu wszczęcia przez Prokuraturę postępowania aż do chwili złożenia przez Prokuratora aktu oskarżenia w sądzie (do tego momentu mamy status podejrzanego).
W sytuacji natomiast, gdy akt oskarżenia przeciwko nam został już skierowany do sądu to wtedy konieczne jest złożenie wniosku o umorzenie postępowania wprost do sądu.

 

2. Uzasadnienie

Jest to kluczowa część naszego wniosku, którego treść decyduje o naszej późniejszej sytuacji.

Dlatego też musimy w nim wykazać:
- znikomą społeczną szkodliwość czynu:
Wskazujemy ilość i rodzaj posiadanego przez nas narkotyku (znaczącym jest czy posiadaliśmy 2g tzw. narkotyków miękkich np. marihuana albo amfetamina czy też 200 g heroiny). W praktyce oznacza to, że na umorzenie możemy liczyć w przypadku posiadania jednej czy dwóch „działek” „zioła”- natomiast większą ilość bardzo trudno jest usprawiedliwić.

Opisujemy naszą motywację, którą kierowaliśmy się przy używaniu narkotyków np. odczuwaliśmy nawracające bóle po przeprowadzonej operacji kolana a marihuana zmniejszała i łagodziła te objawy.
- okoliczności świadczące na naszą korzyść:

Niekaralność, nie jest to konieczne, ale oczywiście stawia nas w lepszym świetle w oczach organów ścigania.

Skrucha, wykazujemy skruchę poprzez uznanie faktu, że złamaliśmy prawo mimo świadomości, co do obowiązujących norm prawnych i obiecujemy w przyszłości przestrzegać obowiązujących reguł.

Konsekwencje, które ewentualnie mógłby wywołać wyrok skazujący np. niemożność dostania się na studia, utrata praca a przez to możliwości utrzymania rodziny, niemożność znalezienia odpowiedniej pracy, jako osoba skazana.

Dokumenty, powołanie się na odpowiednie dowody, np. zaświadczenie o tym, że działamy w organizacjach społecznych, pracujemy w Ochotniczej Straży Pożarnej itp.

Nasze zachowanie, czyli jak podeszliśmy do całego zajścia, czy już na początku przyznaliśmy się do zarzucanego nam czynu, czy współpracowaliśmy z organami ścigania czy też utrudnialiśmy prowadzenie postępowania.

Umorzenie postępowania jest najkorzystniejszym rozwiązaniem sytuacji, w której zostaniesz przyłapany na posiadaniu niewielkiej ilości narkotyków. Dzięki decyzji prokuratora zachowasz status osoby niekaranej za tego typu przestępstwo. Dodatkowo warto zauważyć, że nigdzie informacja o tym, że byłeś osobą podejrzaną o posiadanie narkotyków nie będzie zachowana.

Tagi
wzór postępowanie karne marihuana narkotyki wniosek o umorzenie postępowania środki odurzające
Wszelkie prawa zastrzeżone Cashcrown.pl Sp. Z o. o.